– Det er svært gode tall. Dette viser at bransjeprogrammene treffer behovene ute i bedriftene, og at ansatte ønsker å bygge kompetanse for fremtiden, sier Nina Solli, adm. direktør i NHO Byggenæringen i en artikkel på deres nettsider.
Gjennom bransjeprogrammet er det utviklet opplæringstilbud som bygger kompetanse der behovet er størst. Blant kursene som er tatt i bruk, finner vi blant annet “Bærekraft i byggenæringen” og “Ledelse på byggeplass”. Det brede tilbudet gjør at både fagarbeidere, mellomledere og prosjektansvarlige finner relevante løp som kan tas ved siden av jobb.
Gratis, fleksibel og yrkesrelevant
Bransjeprogrammet er en sentral del av tilskuddsordningene i Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir). Gjennom ordningen går myndigheter, arbeidsgivere og arbeidstakerorganisasjoner sammen om å gjøre opplæring gratis, fleksibel og yrkesrelevant.
Utdanningstilbydere utvikler kursene i tett dialog med næringen – noe som sikrer at innholdet faktisk møter virksomhetenes kompetansebehov. – Dette er trepartssamarbeidet på sitt beste. Vi får relevante tilbud som styrker både den enkelte ansatte og bedriftene som skal konkurrere i et marked i endring, fortsetter Solli.
En investering i de ansatte
Byggenæringen er i rask omstilling, med krav til digitalisering, energieffektivisering, samhandling og grønn kompetanse. At så mange fullfører opplæringen, viser at bedriftene investerer i de ansatte, de ansatte bygger kompetanse som gjør dem mer attraktive og vil gjøre at næringen står bedre rustet til omstilling. - Med stort engasjement, høy fullføringsgrad og tydelige effekter i bedriftene, peker bransjeprogrammet seg ut som et viktig virkemiddel for fremtidens kompetanseløft, avslutter Solli.